Właściciel lokalu użytkowego/mieszkalnego może instalować jednostki zewnętrzne klimatyzacji wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej pisemnej zgody Administracji.
Aby otrzymać zgodę na montaż należy spełnić następujące warunki:
Złożyć stosowny wniosek zawierający
- specyfikację techniczną montowanych urządzeń,
- miejsce ustawienia urządzenia, sposób jego montażu oraz sposób odprowadzania skroplin do kanalizacji bytowej w mieszkaniu.
- W szczególnych przypadkach (przejścia przez elementy konstrukcyjne budynku) – zgodę projektanta budynku
Po zapoznaniu się z przedstawioną dokumentacją Administracja podejmuje decyzję odnośnie wyrażenia zgody na montaż klimatyzacji.
Uwagi do opisu technicznego:
- sposób montażu: jednostka zewnętrzna powinna stać na gumowych podkładkach (nóżkach), proszę nie montować urządzenia do elewacji, urządzenie nie powinno wystawać poza wierzch balustrady
- należy podać kolor jednostki zewn. (dopuszczalny jest biały lub jasnoszary)
- sposób odprowadzenia skroplin: należy podać gdzie będą odprowadzane skropliny - skropliny odprowadzamy do instalacji kanalizacji sanitarnej wewnętrznej w łazience lub kuchni* wszelkie przewody powinny być prowadzone za jednostką klimatyzacji (nie po elewacji)
Ogólne zasady montażu i eksploatacji urządzeń
UWAGA - w przypadku wyznaczenia miejsca montażu przez Dewelopera w projekcie lokalu - Właściciele tych lokali montażu dokonują instalacji wyłącznie zgodnie ze wskazaniami projektowymi.
- Prace związane z montażem instalacji zostaną wykonane na wyłączny koszt i ryzyko wnioskującego.
- Urządzenia nie mogą przekraczać norm hałasu przewidzianych przepisami prawa (dla terenów zabudowy wielorodzinnej dopuszczalny poziom hałasu w porze dnia wynosi 55 dB, a w porze nocnej 45 dB (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku).
- Montaż możliwy jest wyłącznie w obrębie balkonów pod warunkiem ich lokalizacji we wnękach przy posadzce tak, aby nie były widoczne z żadnej ulicy. Urządzenie nie może być trwale przymocowane do płyty balkonowej. Posadowienie na tarasie, loggii lub balkonie jednostki zewnętrznej akceptowane jest tylko zgodne z instrukcją montażu urządzenia, a połączenie z podłożem wykonane będzie poprzez podkładki elastyczne (gumowe) gwarantujące izolację od drgań i wibracji.
- Montaż jednostek zewnętrznych klimatyzatorów niedozwolony jest: a) na elewacji budynku, b) na dachu.
- Przeprowadzenie instalacji czynnika chłodzącego i zasilania elektrycznego przez ścianę zewnętrzną (elewację) musi być zabezpieczone od wilgoci oraz zaizolowane termicznie, tak by nie doszło do uszkodzenia elewacji na etapie eksploatacji
- Przejścia przez ściany możliwe są jedynie po uzyskaniu zgody Administracji, montaż należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po zakończeniu instalacji urządzeń klimatyzacji właściciel zobowiązany jest wykonać pomiary instalacji elektrycznej lokalu pod względem bezpieczeństwa jej eksploatacji ze względu na zwiększone jej obciążenie podczas pracy klimatyzacji.
- Właściciel lokalu przejmuje pełną odpowiedzialność majątkową i cywilną z tytułu mogących powstać w trakcie użytkowania klimatyzacji uszkodzeń mienia, w tym uszkodzeń lub zabrudzeń elewacji budynku, okien i balustrad.
- Jednostka klimatyzacji będzie regularnie konserwowana na koszt właściciela zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia.
- Zainstalowane urządzenia klimatyzacji podczas całej eksploatacji nie mogą emitować hałasu przekraczającego dopuszczalny poziom ujęty w polskich normach.
- Skropliny odprowadzone będą do instalacji kanalizacyjnej wewnątrzlokalowej. Niedozwolone jest odprowadzanie skroplin na płytę balkonową.
- Na każde wezwanie administracji, związane z koniecznością wykonania prac remontowych, właściciel lokalu zobowiąże się do demontażu klimatyzacji na własny koszt, a w przypadku nie wykonania tego obowiązku wyraża zgodę na obciążenie kosztami demontażu przez inne osoby prawne lub fizyczne na zalecenie Wspólnoty Mieszkaniowej bez możliwości wnioskowania o odszkodowanie za uszkodzenie instalacji klimatyzacji.